هولتر فشار خون

در این روش دستگاه فشار سنجی ویژه همین کار که توسط کامپیوتر پزشکتان برنامه ریزی می‌شود در فواصل تعیین شده( معمولا هر نیم ساعت در روز و هر ۵/۱ ساعت در ساعت خواب بیمار بر اساس تنظیم قبلی ) به مدت ۲۴ ساعت درحالیکه شما به فعالیتهای معمول روزمره مشغول هستید فشار خون و ضربان قلب شما را اندازه گیری می‌کند. اندازه و وزن دستگاه تقریبا دو برابر گوشی موبایل است و از زیر لباس به بیمار وصل می شود و برای سایرین به راحتی قابل دیدن نیست. هیچگونه محدودیتی در فعالیت های معمول نمیدهد.

از این روش در موارد زیر می‌توان استفاده کرد:

* افرادی که در مراجعه به پزشک به علت استرس به طور کاذب دچار افزایش فشار خون می‌شوند.(فشار خون روپوش سفید: که فشار خون بیمار در مطب پزشک بدلیل استرس بالا اما در طی زندگی معمول نرمال است )

* ارزیابی فشارخون مقاوم به دارو یا بررسی اثر داروهای پایین آورنده فشار خون

* اطمینان از موثر بودن دارو در کل طول ۲۴ ساعت شبانه روز

* تصمیم گیری برای شروع دارو در بیماران مشکوک با فشار خون های لب مرزی

* تشخیص بالا رفتن فشار خون در طول شب ( فشار خون شبانه: بر خلاف افراد نرمال بجای کاهش فشار خون در طی شب ، فشار خون در طی شب افزایش می یابد که با عوارض بالای قلبی عروقی همراه است.)

* بررسی فشار خون و نبض درحین کارهای روزانه( فشار خون masked: که فشار بیمار در مطب پزشک نرمال اما در طی زندگی معمول بدلیل استرس شغلی/ اجتماعی بالا است)

* بررسی فشار خون در زمان حاملگی (گاهی موارد)


 
 
هولتر قلب 
در مواردی که شما به نامنظمی گهگاهی ‌ضربان قلب (آریتمی) مبتلا باشید یا از تپش قلب گهگاهی شکایت دارید ولی امکان تهیه نوار قلب در زمان آریتمی نباشد (مثلا تپش قلب لحظه ای یا کوتاه مدت و در زمان های نامشخص) ، دیگر با نوار قلب نرمال در زمان بی علامت بودن بیمار خیلی کمک کننده نبوده و نرمال بودن آن دلیل بر فقدان آریتمی نیست ( هر چند گاهی در برای برخی آریتمی ها کمک کننده است مثل سندرم ولف پارکینسون و…). در این موارد با روش هولتر ریتم ۲۴ ساعته قلب در صورت تکرار علائم، می‌توان نوع آریتمی‌را تشخیص داد. هولترریتم قلبی، دستگاه قابل حملی است که بطور مداوم ضربان قلب را ضبط می کند
در این روش دستگاه ثبت کننده نوار قلب( دستگاه یا رکوردر قبلا به اندازه ۳-۴ برابر گوشی موبایل بود ولی مدلهای جدید فقط به اندازه یک فلش مموری کوچک و در حد ۱۵ گرم وزن دارد) به کمک معمولا ۳ سیم به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت یا طولانی تر به سینه شما متصل شده (درحالیکه شما به فعالیتهای معمول روزمره مشغول هستید) و پس از۴۸ -۲۴ ساعت از شما باز شده و سپس تراسه قلبی ثبت شده توسط پزشک با نرم افزار کامپیوتری ویژه بررسی و آنالیز خواهد شد

از این روش در موارد زیر می‌توان استفاده کرد:

۱ . داشتن سرگیچه و یا سنکوپ و غش کردن های بدون علت
۲ . داشتن نامنظمی ضربان قلب که در نوار قلب تشخیص داده نشده است.

 
آخرین بروز رسانی : 21 مرداد 1400